sobota, 5 września 2015

15 pytań do niani/au pair


Niektóre rodziny poza standardowymi pytaniami, zadają takie, których w ogóle się nie spodziewamy Następuje wtedy całkowita pustka w głowie. Co by tu odpowiedzieć. Ja w tym momencie nie pamiętam czy miałam jakieś mega dziwne pytania, chyba nie. A|le różnie może być, dlatego też warto się przygotować. Na stronie cafe mom pojawiło się kiedyś zestawienie 15 przykładowych pytań. Niektóre mogą być zaskakujące.

 1. Jaką rolę odgrywa według ciebie dziecko w społeczeństwie? To pytanie pozwoli rodzicom wybrać osobę która ma podobne poglądy na wychowywanie dzieci.
 2. Czy możesz podać mi przykłady jak dzieci pod twoją opieką uczą się i rosną?
 3. Opowiedz mi, czy zdarzyło się, że twoja sytuacja osobista miała wpływ na twoją pracę. Jak sobie z tym poradziłaś? Ma to sprawdzić na ile można na was polegać, czy pomimo jakiś problemów jesteś w stanie sobie poradzić w pracy, jesteście odpowiedzialne.
 4. Masz 8 godzin i 50$. Jak spędzisz ten czas z dzieckiem? No to teraz trzeba pokazać jak bardzo jest się kreatywnym.
 5. Gdybym weszła teraz do twojego pokoju, co bym zobaczyła? Hmmm od czego by tu zacząć. Tak na prawdę ma to pokazać jakie mamy zainteresowania. 
 6. Co sądzisz o zajmowaniu się dziećmi niepełnosprawnymi? Może to pytanie zadziwić gdy zadaje je host mom która nie ma takiego dziecka. Ale może znajomi mają i często do nich przychodzą ect. Może to też pokazać waszą empatie.
 7. Co powinna au pair/niania mieć zapewnionego w czasie pracy? Bardziej to pytanie dotyczy niań. My raczej nie możemy mieć co do tego zbyt wielkich wymagań.
 8. Czy masz długotrwałe przyjaźnie? Jeśli ktoś nie posiada długoletnich przyjaciół może to oznaczać, że jest ciężko się z nim współżyje, a to zdecydowanie zły znak dla rodziny.
 9. Opowiedz mi o rzeczach z których jesteś dumny. Tutaj host family może się dużo dowiedzieć na temat waszych celów w życiu.
 10. Gdybyś wygrała milion dolarów co byś z nimi zrobiła? Niby proste, zabawne pytanie, ale może bardzo wiele powiedzieć o człowieku. Wydać te pieniądze na siebie czy na swoich najbliższych, a może na jakąś organizację charytatywną.
 11. Jaki jest twój plan 5-cio letni? To pytanie też jest raczej skierowane do niań, w końcu one mogą dłużej opiekować się dziećmi niż 2 lata. Niektórzy chcą mieć jedną nianię do czasu aż dziecko pójdzie do szkoły. W stosunku do au pair może jedynie sprawdzić jak bardzo jesteście ambitne, i że nie przyjeżdżacie do USA tylko po to żeby jakoś tu się zahaczyć, na start.
 12. Czy mogę dodać cię do znajomych na facebooku? Niektórzy chcą po prostu sprawdzić waszą reakcje. Jeśli bez zastanowienia odpowiecie, że tak to znaczy że nie macie nic do ukrycia.
 13. Co byś zrobiła gdybyś znalazła się na zewnątrz zamkniętego domu bez kluczy i telefonu, a dzieci byłyby  w środku? Mogą być różne tego typu pytania sprawdzające wasza reakcję w takich nagłych wypadkach.
 14. Jaką masz grupę krwi? Jeżeli opiekunka nie zna swojej grupy krwi oznacza to, że nie będzie dbała o zdrowie dziecka. Ja się z tym nie zgodzę. Ja mam co prawda swoją grupę krwi wpisaną do książeczki zdrowia i ją znam, ale niektórzy nie. Mogli nie mieć badania na grupę krwi zaraz po urodzeniu, a później nie przebywali w szpitalu więc siłą rzeczy nie mieli wykonanego tego badania. 
 15. Czy blogujesz? Ma to sprawdzić prywatność rodziny, czy na pewno zdjęcia ich dzieci ni pojawią się w sieci bez ich wiedzy. Gdybym chciała wrzucić na bloga zdjęcia dzieci na pewno bym się zapytała rodziców. A wy?
A wam hości zadawali jakieś nietypowe pytania, które Was zadziwiły?
Źródło: things you should ask

5 komentarzy:

kazetka pisze...

Rzeczywiście niektóre pytania są zaskakujące:)

Co do grupy krwi - ja własnie jestem dokładnie taką osobą, o której piszesz, i wstyd przyznać, że się jest ponad 20 lat na tym świecie i nie zna się swojej grupy.. no ale dokładnie tak jak napisałaś, nikt mi nie wpisał jej do książeczki, a później nigdy nie leżałam w szpitalu, ani nie miałam pobieranej krwi..

osia pisze...

Co do prawka masz racje, dużo zależy od szczęścia, niestety mi się nie powiodło ale nie poddaję się. Pocieszam się że przecież mało komu za pierwszym się udaje.

A co do notki to zaskoczyłaś mnie, pierwszy raz spotkałam się z pytaniami do au pair, bardzo przydatne. :) Bloga, zaraz dodam do swojej listy i przeczytam całego w wolnym czasie ale tak w skrócie to planujesz w tym roku wyjechać?/jak przygotowania?

Agnieszka pisze...

Tak chciałam wyjechać w tym roku, ale niestety nie jest to na razie możliwe. Może uda mi się wyjechać na początku przyszłego roku. Muszę to jeszcze przemyśleć.

Dominika Pinkiewicz pisze...

Bardzo przydatne pytania, muszę sobie przemyśleć co bym odpowiedziała bo to na prawdę nie takie łatwe ;p

Jessica pisze...

Dziwne pytania ale dosyc proste by odpowiedziec po polsku. PO ANGIELSKU zapomnialabym wszystkich potrzsbnych slowek :) Rodzina mi zadnych trudnych pytan nie zadala hehe :) ale post pomocny :)