środa, 20 stycznia 2016

Prawo jazdy :)

W sobotę dotarło do mnie stanowe prawo jazdy. W końcu po prawie 3 miesiącach tutaj zdobyłam ten upragniony dokument. Teraz postaram się Wam opowiedzieć jak wygląda zdobywanie tego dokumentu w Wirginii.

W książce z której się przygotujemy do egzaminu - Virginia Driver's Manual, którą można znaleźć tutaj, jest napisane, że przeprowadzając się do Virginii należy zdobyć stanowe prawo jazdy w ciągu 60 dni. Ale opowiem Wam historię z soboty. Moja koleżanka przez przypadek jechała bez włączonych świateł do domu i zatrzymała ją policja. Jest ona tutaj od września i właśnie we wtorek zdała w końcu prawko, ale jeszcze go nie dostała, a nie wzięła ze sobą tymczasowego prawa jazdy. Policjant powiedział, że powinna zrobić prawko max w 30 dni od przyjazdu i dostała mandat i wezwanie do sądu. Więc niestety, ale żartów z tym nie ma.

Przechodzimy w takim razie do tego jak zdać egzamin i jak on wygląda. Należy się udać do najbliższej jednostki DMV - Department of Motor Vehicles i zabrać ze sobą:
- paszport
- DS-2019
- polskie prawo jazdy
- międzynarodowe prawo jazdy
- kartę SSN
- statement z banku potwierdzający Wasz adres

Jeżeli chcecie zdawać w sobotę to pewnie będzie musieli czekać w długiej kolejce do punktu poboru numerków - nie wiem jak inaczej to nazwać, a tylko tym się zajmują. No dobra, jeszcze udzielają informacji. Pokazuje się oczywiście wszystkie dokumenty i jeśli wszystko jest w porządku dostaje się numerek i formularz do wypełnienia.



Następnie trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać aż was wywołają. Podchodzi się wtedy do okienka, daje wszystkie dokumenty i wypełniony formularz. Potem pan lub pani prosi o przyłożenie głowy do specjalnego urządzenia i przeczytanie jednego rządku liter. Czyli po prostu sprawdzenie wzroku. Następnie podpis do prawa jazdy i zdjęcie. Gdy wszystko jest pięknie wypełnione podają nam numer komputera, przy którym wypełniamy nasz test. Z tego co wiem to nie ma ograniczenia czasowego, co do pisania testu.
Test składa się z dwóch części. Pierwsza to 10 pytań o znaki drogowe i trzeba na wszystkie odpowiedzieć poprawnie. Jeśli pierwszą część mamy zaliczoną od razu przechodzimy do części drugiej. Składa się ona z 30 pytań dotyczących przepisów i bezpiecznej jazdy. Wszystko jest w manual, więc radzę dobrze tę książeczkę przestudiować. W tej części już można popełniać błędy, a dokładnie 6, nie więcej. Ja  miałam takiego pecha, że popełniłam 7 błędów.
Ale spokojnie oblanie teorii po raz pierwszy nie jest tragedią. Można przyjść za 2 tygodnie i bez żadnych kosztów powtórzyć egzamin, lub napisać go tego samego dnia, jeśli wam pozwolą, lub najbliższy, który wam pasuje przed upływem 2 tygodni i zapłacić $2. Majątek to raczej nie jest.

Jak już mamy zdany egzamin teoretyczny możemy przejść do testu praktycznego. Ja, z racji tego, że zdałam w sobotę, musiałam się umówić na test. Czekałam na niego prawie miesiąc, bo niestety mogłam tylko w sobotę, a po drodze były święta i nowy rok, więc DMV było pozamykane.
Jeśli ktoś przychodzi na tygodniu i jest mało ludzi to często pozwalają podchodzić do egzaminu tego samego dnia.

Do zdania praktyki potrzebujemy po pierwsze samochodu - sprawnego, z ważnym przeglądem, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia, swoich wszystkich dokumentów i tyle.

Ja przychodząc do DMV musiałam po raz kolejny czekać w kolejce po numerek. Znowu wypełniać te same dokumenty. Jak mnie poprosili musiałam znowu sprawdzić wzrok i zrobić zdjęcie. Jak już wszystko pan wypełnił zostało czekanie na egzaminatora.

Z egzaminatorem udałam się do mojego samochodu. Na początek bez odpalania samochodu kazał pokazać wszystkie światła, nacisnąć klakson. Potem wsiadł do samochodu i sprawdził czy działa klimatyzacja. Przeczytał instrukcję jak będzie przebiegał egzamin i ruszyliśmy. Cała jazda trwała jakieś 5 min. Przejechałam 3 skrzyżowania z światłami i trochę osiedlem domków. I tyle.

Po zaparkowaniu pod DMV weszłam jeszcze na chwilę do środka. Pan powiedział, że egzamin jest zdany. Zapłaciłam za wszystko $20 i dostałam tymczasowe prawo jazdy, czyli kartkę wydrukowaną z komputera, że zdałam egzamin. No i tydzień czekałam, aż pocztą przyjdzie mi "plastik".

Tak wygląda przykładowe prawo jazdy

Warto jeszcze dodać, że w Virginii prawo jazdy jest ważne do końca naszej wizy. 
Do egzaminu teoretycznego jak i praktycznego można podejść 3 razy, jeśli się nie zda za trzecim razem trzeba wziąć kurs, który nie wiem ile kosztuje, ale pewnie trochę.
A i jeszcze jedno jeśli ktoś ma umówione spotkanie na egzamin i się na nie spóźni lub po prostu będzie tak długo stał w kolejce, że do okienka podejdzie później będzie musiał przyjść innym razem. Czyli lepiej być wcześniej niż się spóźnić.

To tyle. Trochę mi to zajęło miejsca. Życzę powodzenia wszystkim, którzy mają ten egzamin przed sobą :)

13 komentarzy:

agatex pisze...

Tym prawem jazdy to powiem szczerze troche sie stresuje...co jesli sie nie zda w ogole? nie mozna jezdzic czy sie robi do oporu? pozdrawiam :)

Agnieszka pisze...

Dasz radę. Myślę, że jak byś już musiała ostatecznie pójść na ten kurs to byś już zdała. Najważniejsze to zdać teorie - czyli zrozumieć wszystkie pytania. Pozdrawiam :) I do zobacenia.

Anonimowy pisze...

Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

Dagmara Fafińska pisze...

Akurat ten dokument ja już mam od pewnego czasu i muszę przyznać, że teraz u mnie przyszedł czas na sprzedaż auta. Bardzo fajnie, że na stronie https://kioskpolis.pl/sprzedaz-samochodu-formalnosci-2020/#kotwica2 napisano jakie formalności należy załatwić przy sprzedaży auta.

Marta Wiśniewska pisze...

Ja również od całkiem niedawna posiadam moje prawo jazdy i jeszcze nie mogę się nim nacieszyć. Jestem za to zdania, że bardzo fajnie na stronie https://przyspieszenie.pl/za-co-mozna-stracic-prawo-jazdy-2019-rok/ opisano to za co prawo jazdy można stracić. Co by nie było to jest ważna kwestia.

Adrian Moczyński pisze...

W sumie ja na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie życia bez samochodu i jeżdżę nim bardzo dużo. Jednak jak to auto to i moje czasami potrafi się zepsuć. Właśnie w takich sytuacjach wiem, że wezwanie pomocy drogowej http://cukierski-auto-hol.pl/ jest najlepszym rozwiązaniem.

Dominika Starańska pisze...

Myślę, że zdecydowanie podczas jazdy samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo i małą awaryjność naszego auta. Gdy nam się to przytrafi to wtedy warto jest dzwonić do pomocy drogowej https://lawety.w.poznaniu.pl/ która w bardzo krótkim czasie znajdzie się na miejscu zdarzenia.

Mateusz Domański pisze...

Jak dla mnie sama już jazda samochodem jest czymś niezwykle ważnym i po prostu uwielbiam to robić. Jednak jeśli dużo jeździmy to moim zdaniem na pewno warto jest mieć kontakt do pomocy drogowej. W moim przypadku najlepiej sprawdziła się do tej pory auto pomoc https://pomoc-drogowa-katowice.pl/autopomoc/ i dzięki niej wyszedłem z opresji cało.

Tomasz Krawczyk pisze...

Kiedy tak naprawdę zależy nam na tym aby jeździć autem to oczywiście prawo jazdy jest niezbędne. Jednak kiedy nasz samochód się gdzieś zepsuje to polecam kontakt z pomocą drogową https://autokorbas.pl/ aby jak najszybciej nas odholowano do warsztatu.

Agata Borowska pisze...

Ogólnie samo uzyskanie prawa jazdy jest miłym momentem i jeśli chodzi o mnie to ja również bardzo chętnie od razu zacząłem jeździć. Wiem już również, że świetną sprawą jest posiadanie kontaktu do pomocy drogowej https://pomocdrogowa.i-wroclaw.pl/ gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć co może się zdarzyć na drodze.

Karolina Zarębska pisze...

Kiedy faktycznie już mamy prawo jazdy to również za chwilę na pewno będziemy nasze pierwsze auto. Warto w takich sytuacjach pamiętać, że jak coś to pomoc drogowa https://hol-max.pl/ pracuje całodobowo.

Przemysław Tolewski pisze...

Ogólnie samo posiadanie prawa jazdy na dzień dzisiejszy jest czymś normalnym i ja również jestem zdania, że fajnie jest wiedzieć co robić w momencie awarii pojazdu. W takich momentach ja zazwyczaj dzwonię po pomoc drogową https://pomocdrogowa.i-poznan.pl/ i wiem, że to jest właściwa opcja.

Adrian Moczyński pisze...

Na ten moment ja jestem raczej zdania, że bardzo ważną kwestią jest to aby wiedzieć komu zlecić przetransportowanie maszyn ciężkich. Jak udało mi się zauważyć to na pewno firma https://transportmaszynpoznan.com/ zajmuje się takimi rzeczami.